Kominek jako główne źródło ogrzewania

Budując dom rozważamy różne możliwości ogrzania go. Możemy zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, gazowe czy też piec na węgiel. Jeśli jednak poszukujemy oszczędności to idealnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym.

Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie grzewcze (porównując stosunek cen drewna do gazu etc). Kominek tego rodzaju nie ogrzewa powietrza, jak to ma miejsce w tradycyjnych wkładach, ale ogrzewa wodę podobnie jak piece gazowe czy olejowe.

Ilość ciepła uzyskana z takiego typu ogrzewania zależy w dużej mierze od rodzaju drewna, które zostanie użyte. Najwięcej ciepła dadzą drzewa liściaste i wysezonowane przez minimum rok. Drewno o dużej wilgotności spala się w znacznie mniejszej temperaturze co może zmniejszyć komfort grzewczy.

Poza ogrzewaniem grzejnikowym kominek z płaszczem wodnym można z powodzeniem przyłączyć do ogrzewania podłogowego lub użyć go do ogrzewania wody użytkowej. Każda z tych opcji pozwoli obniżyć koszty eksploatacji domu.Przeczytaj:

Kominek z płaszczem wodnym – za i przeciw


Kominek z płaszczem wodnym świetnie spełnia się w roli alternatywnego źródła ciepła, które znacznie pomaga obniżyć koszty eksploatacji. Jednak jak każda rzecz posiada dobre i złe strony. Oto najważniejsze z nich.

Plusy:

- Duże oszczędności porównując ceny drewna do cen węgla, Eko-groszku czy gazu ...

Jakim drewnem opalać kominek?


Najważniejszym elementem właściwego użytkowania kominka jest użycie odpowiedniego opału. Zwiększa to komfort cieplny oraz gwarantuje, że nie uszkodzimy kominka lub komina. Drewno zawsze powinno być odpowiednio długo wysezonowane. Nie powinniśmy palić drewnem wilgotnym, które nie leżakowało przez co najmniej rok. Duża ...

Czyszczenie i konserwacja kominka – parę praktycznych porad


Kominek jest piękną ozdobą salonu i może wspaniale umilić czas oraz atmosferę. Należy jednak pamiętać aby odpowiednio o niego dbać tak aby służył nam jak najdłużej i nie stał się zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia. Wybór odpowiedniego rodzaju drewna ma kluczową rolę w tworzeniu się sadzy i innych zabrudzeń ...